Eelume kjøper opp Ecotone-teknologi for å styrke datainnsamling og øke innsikten under vann

Eelume kjøper opp Ecotone-teknologi for å styrke datainnsamling og øke innsikten under vann

Eelumes CEO Thomas Nygaard og CTO Pål Liljebäck. Foto: Lars Bugge Aarset/Ocean Autonomy Cluster
Eelumes CEO Thomas Nygaard og CTO Pål Liljebäck. Foto: Lars Bugge Aarset/Ocean Autonomy Cluster

Read article in English

Eelume har kjøpt undervannsteknologien Ecotone, utviklet i Trondheim. Oppkjøpet forener to ledende norske teknologier og åpner for nye muligheter innen havobservasjon. 

Ved å kombinere Ecotones avanserte hyperspektrale bildeteknologi med Eelumes slangelignende undervannsfarkoster, åpnes det nå for helt nye muligheter innen miljøovervåking, havforskning og ressursforvaltning.

– Dette handler om å forene to norske dypteknologiske innovasjoner som utfyller hverandre perfekt, sier Thomas Nygaard, daglig leder i Eelume.

– Ecotones teknologi er utviklet gjennom mange år med dedikasjon og faglig spisskompetanse. Når vi integrerer dette i Eelumes plattform, kan vi levere ny innsikt som er avgjørende for en ansvarlig og fremtidsrettet bruk av havet.

Fra forskningstokt til kommersielt gjennombrudd

Ecotones teknologi har blant annet vært benyttet i forskningstokt ledet av NTNU i Mjøsa og har vist stor verdi i alt fra biodiversitetsstudier til havbruksnæringen. Nå får teknologien et nytt bruksområde i samspill med Eelumes autonome kjøretøy – en løsning som muliggjør skånsom, kontinuerlig overvåking av både natur og infrastruktur under vann.

Les også: Eelume og Green Bay samarbeider for å fjerne tapt fiskereredskap og hindre «spøkelsesfiske»

Eelume3
Eelume S-series All-Terrain AUVs. Foto: Eelume

Del av et sterkt innovasjonsøkosystem

Eelume er medlem av både Ocean Autonomy Cluster og inkubatorbedrift i FI Ocean Space Incubator – et miljø som bidrar til å utvikle morgendagens havteknologi gjennom støtte, rådgivning og nettverk.

Om Eelume

Eelume utvikler autonome, svært manøvrerbare og naturinspirerte undervannsfarkoster for inspeksjon, overvåking og datainnsamling i havet over lengre perioder.

Selskapet springer ut fra forskning ved NTNU og SINTEF, og tilbyr fleksible og kostnadseffektive løsninger for kontinuerlige operasjoner innen forsvar, forskning, energisektoren og andre havnæringer.

Om Ecotone

Ecotones teknologi er en spin-off fra NTNU med spesialisering i hyperspektral bildeteknologi under vann (UHI) og miljøovervåking. Selskapets sensorteknologi muliggjør detaljert kartlegging av havbunnen og klassifisering av marine habitater for bruk i forskning og næringsliv.

Ecotone1

Vil du vite mer?

Kontakt:
Thomas Nygaard
Daglig leder, Eelume
📧 contact@eelume.com
🌐 www.eelume.com

Les også: Eelume revolusjonerer kartlegging av havbunnen

Kontakt oss

Ønsker du å vite hvordan vi kan hjelpe deg, eller har du andre spørsmål om FI Ocean Space Incubator? Vi hører gjerne fra deg! Fyll inn kontaktinformasjon og hva du lurer på i skjemaet under, så kontakter vi deg innen kort tid. 

Vegard Saur
Manager FI Ocean Space Incubator

Ingrid Margrethe Sandnes
(i permisjon)

Frode Halvorsen
Senior advisor

Linda Hald
Senior EU Advisor

Lars Bugge Aarset
Communications Advisor