12/12/2025

Rapsolje og sennep – smakshåndverk fra 64 Grader Nord på Inderøy

Petter Berfjord, 64 Grader Nord. Foto: Fredrik Bye

Av Lars Bugge Aarset/Fremtidens Industri

Med base på Berg Gård i Inderøy, har 64 Grader Nord etablert seg som en kvalitetsprodusent av lokale matvarer med sterk forankring i gårdens egne råvarer. Med egen produksjon av kaldpresset rapsolje og ulike typer sennep bygger bedriften videre på lange landbrukstradisjoner kombinert med moderne foredling.

Som en av de nordligste produsentene av kaldpresset rapsolje og sennep i Norge, kombinerer 64 Grader Nord presisjon i agronomi med smakshåndverk av høy kvalitet. Dette gir produktene et særpreg som etterspørres i både lokale utsalg, nisjebutikker, utvalgte kjeder, og ikke minst i gårdsbutikken på Berg Gård, der aktiviteten nå er høy. Både rapsolje og sennep er produkter det går mye av.

Egenprodusert sylte med sennep fra 64 Grader Nord. Foto: Lena Johnsen
Egenprodusert sylte med sennep fra 64 Grader Nord. Foto: Lena Johnsen

64 Grader Nord, Berg Gård og Inderøy Brenneri utgjør til sammen en helhetlig satsing på lokal mat og drikke i Inderøy.

Berg Gård er selve gården og produksjonsstedet, der råvarene dyrkes, foredles og tilbys som opplevelser for besøkende i gårdsbutikk, kurs og arrangementer. 64 Grader Nord er merkevaren for gårdens matprodukter, som rapsolje og sennep, med fokus på kvalitet, smak og lokal identitet.

Inderøy Brenneri står for drikkeproduksjonen, først og fremst akevitt og annet brennevin, og nå også lokalt øl, og er en naturlig utvidelse av gårdens tilbud innen smaksopplevelser. Sammen gir disse tre segmentene gjestene en komplett opplevelse av kortreist håndverk og autentiske produkter fra Inderøy.

Nordlig produksjon med sterk råvarekontroll

Råvaren er raps fra egen åker. Foto Lena Johnsen

Rapsoljen og sennepsproduktene springer ut av gårdens egne jorder, der dyrking av sennepsfrø er utviklet gjennom flere års målrettet agronomisk arbeid. Den fullstendige råvarekontrollen sikrer kvalitet, sporbarhet og en unik smak.

Vi ønsker at produktene våre skal uttrykke både sted og råvare. Når vi kan dyrke alt selv og foredle det her på gården, får vi en kvalitet og egenart som skiller seg ut, sier Petter Berfjord.

Sortimentet inkluderer kaldpresset rapsolje og flere typer sennep, fra akevittsennep og honningsennep til sesongvarianter og sennepssaus med dill. Den økende trafikken i gårdsbutikken viser at produktene treffer et marked som ønsker lokale, ekte råvarer.

– Det er Grete som står for sennepsproduksjonen, forteller han. 

Grete er Petters samboer Grete Elnan. Hun er opprinnelig fra Sør-Beitstad og sammen har de to barn.

– Nå før jul har det vært mye jobb på ettermiddager og i helg for å klare å levere nok til grossister og dagligvare, da er det bra at også barna hjelper foreldrene i produksjonen, sier Grete Elnan.

Generasjonsskifte og mangfoldig utvikling på Berg Gård

Utviklingen av 64 Grader Nord er samtidig historien om en gård i endring. Etter at familien Berfjord overtok gården i 1986, har både vekstforhold og produksjonsmuligheter utviklet seg betydelig. Nå videreføres virksomheten gjennom en tydelig arbeidsdeling mellom generasjonene.

Grete Elnan, 64 Grader Nord. Foto: Fredrik Bye

Svein Berfjord har gått over til å konsentrere seg om akevittproduksjonen og driften av Inderøy Brenneri, som han har bygget opp til en svært anerkjent lokal produsent av brennevin.

Svein viderefører brenneritradisjonen, mens det er Grete og jeg som driver matproduksjonen videre. Sammen skaper vi et sterkere og mer mangfoldig miljø her på gården, forklarer Petter.

Pakking av sennepsfrø både til eget bruk og for salg. Foto: Fredrik Bye

Satser på øl – en naturlig videreføring

Nytt av året er også egen ølproduksjon. Foto: Lena Johnsen

Nå utvider Berg Gård og Inderøy Brenneri virksomheten ytterligere med egen ølproduksjon.

Først ut var lagerøl og pils, mens et juleøl ble lansert like før jul. Ølet produseres på gården og blir en naturlig del av opplevelsen for gjester og besøkende.

Det er ikke først og fremt trenden med lokalbryggerier som er bakgrunn for satsningen.

Vi har lenge servert øl i forbindelse med arrangementer og besøk her på gården. Når vi først selger en del øl, er det jo både naturlig og bærekraftig å produsere kortreist, lokalt og egenprodusert, sier Svein Berfjord.

Responsen har vært positiv, og planen er å gjøre ølet tilgjengelig både i dagligvarebutikker og på Vinmonopolet, i tillegg til servering og salg på gården. Dette bygger videre på suksessen med lokalprodusert sennep og rapsolje i 64 Grader Nord-serien.

Folk etterspør kortreiste produkter, og mange vil gjerne ha med seg en smak av Inderøy hjem. Med ølproduksjonen kan vi tilby enda flere autentiske smaksopplevelser, fortsetter Berfjord.

Del av FI Næringshage

Berg Gård og Inderøy Brenneri er i år blitt næringshagebedrift i FI Næringshage, noe som gir tilgang til kompetanse, nettverk og utviklingsressurser.

Det er spennende å få med Berg Gård, Inderøy Brenneri og 64 Grader Nord inn i næringshagen. Her kombineres lokal identitet, kvalitet og entreprenørskap på en måte som gir vekstkraft for hele regionen. Med både mat, sennep og nå øl i porteføljen styrkes tilbudet både for lokale gjester og besøkende fra hele landet, sier Kine Kilen, leder i FI Næringshage.

Med rapsolje, sennep og nå også øl i porteføljen, styrker Berg Gård og Inderøy Brenneri sin posisjon som en destinasjon for smak, kvalitet og autentiske opplevelser, med ekte håndverk, stolthet og lokal identitet i bunnen.

Berg Gård ligger idyllisk til på Kjerknesvågen, langs Den Gyldne Omvei på Inderøy. Foto: Ragnhild Haugum

Les også: Inderøy Brenneri lanserer VM-akevitt og blir del av FI Næringshage

Del innlegg: